Znani Włosi

 

Dante Aligheri urodził się w czerwcu 1265 roku we Florencji, zmarł 13 lub 14 września 1321 r. w Rawennie. Był włoskim poetą, filozofem i politykiem. Studiował retorykę, gramatykę, filozofię, literaturę i teologię. Jego najwybitniejszym dziełem jest poemat Boska Komedia, uważany za arcydzieło literatury światowej. Utwór w całości napisany jest po włosku. Nad tym dziełem pracował od 1308 do 1321 roku. Zmarł wkrótce po jego napisaniu. Więcej o Dante Aligheri opowiedziała Ewa Tarasek – właścicielka Scuola Dante. Rozmawiała z nią Ola Kapinos.

Giovanni Bocaccio, ur. 1313 roku w Certaldo, zm. 21 grudnia 1375 roku w Certaldo. Był włoskim pisarzem, twórcą nowożytnej nowelistyki. Tworzył poematy epickie, powieści miłosne i wiersze. Zafascynowany twórczością Dantego napisał jego biografię Żywot Dantego oraz komentarz do jego Piekła. Jego najwybitniejsze dzieło Dekameron to zbiór 100 nowel podzielonych na 10 dni.

Święty Franciszek z Asyżu zwany biedaczyną z Asyżu, ur. 1181 lub 1182 roku w Asyżu, zm. 3 października 1226 roku w Porcjunkuli, włoski duchowny, katolicki, diakon, założyciel zakonu franciszkanów. Jako dwudziestolatek marzył o chwale rycerskiej więc wziął udział w bitwie Asyżan z sąsiednim miastem Perugi. Walka skończyła się dla niego niewolą po której przeżył przemianę duchową. W efekcie tej przemiany zerwał z dotychczasowym sposobem życia, porzucił wszelkie dobra materialne jakie posiadał i oddał się bezgranicznie Bogu. Święty Franciszek z Asyżu uważany jest za prekursora ekologii. W 1979 roku Jan Paweł II ustanowił go patronem ekologii i ekologów. Więcej o świętym Franciszku opowiedziała Ewa Tarasek.

mona lisaLeonardo da Vinci urorodził się 15 kwietnia 1425 roku w Anchiano, zmarł 2 maja 1519 roku z Close Lucé. Był włoskim malarzem, architektem, filozofem, muzykiem, pisarzem, odkrywcą, matematykiem, mechanikiem, wynalazcą. Urodził się i wychował niedaleko Vinci, będąc nieślubnym synem notariusza ser Piera da Vinci. Leonardo często ostatnia wieczerzaopisywany był jako człowiek renesansu, człowiek bardzo kreatywny oraz jako największy malarz wszech czasów oraz prawdopodobnie najbardziej utalentowaną osobę w historii. Najwięcej popularności przyniosły mu dwa dzieła malarskie Mona Lisa i Ostatnia wieczerza. Więcej o mistrzu Da Vinci Ewa Tarasek.

Marco Polo – wenecki kupiec i podróżnik ur. 15 września 1254 roku w Wenecji, zm. 8 stycznia 1324 roku również w Wenecji. Wraz z ojcem i stryjem dotarł do Chin, przemierzając Jedwabny Szlak. Obecnie uważany jest za jednego z największych podróżników. Więcej o nim nasz gość.

Kolejnym znanym włoskim podróżnikiem był Krzysztof Kolumb urodzony prawdopodobnie między 25 sierpnia a 31 października 1451 roku w Geniu, zmarł 20 maja 1506 roku w Valladolid. Był włoskim żeglarzem, podróżnikiem i nawigatorem. Zasłynął tym, że żeglując chciał znaleźć drogę do Indii, a znalazł Amerykę. O tym Ewa Tarasek – gość Radia Bajka.

Lista znanych włochów jest oczywiście dużo dłuższa. Oto naszym zdaniem najważniejsze nazwiska:

Antonio Vivaldi, Giuseppe Verdi, Umberto Eco, Federico Fellini, Sergio Leone, Niccolo Paganini, Andrea Pirlo, Pierluigi Collina, Maria Montessori, Rita Levi-Montalcini, Amerigo Vespucci, Galileo Galilei, Michał Anioł, Gianni Rodari, Stefano Terrazzino, Paolo Cozza, Eros Ramazotti.

 

„Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

barwyswiata