Żyjemy dla miłości (odc. 11)

foto: Shutterstock.com

„Miłość jest to głębokie uczucie do drugiej osoby, połączone zwykle z silną potrzebą ciągłego bycia z tą osobą i chęcią obdarzania jej szczęściem. Jest to silne przywiązanie do kogoś, gotowość do bezinteresownego oddania się mu i służenia. Miłość to także odczuwanie więzi emocjonalnej z miejscem lub społecznością, z którymi ktoś z jakiś względów się identyfikuje. Może to być np. miłość do ojczyzny.”

Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska „Z dzieckiem w świat wartości”

Tematem jedenastego odcinka cyklu „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” jest miłość. Maciej Orłoś rozmawia o niej z Ireną Koźmińską, założycielką i prezeską Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom i Małgorzatą Strzałkowską, autorką książek dla dzieci.

Wir emocji, gwałtowne wzloty i upadki, wielka namiętność. Wiele osób myli stan zakochania z miłością, która potrzebuje czasu, aby w pełni rozkwitnąć. Kiedy mamy na myśli miłość jako wartość moralną mówimy o pewnym wyborze, by daną osobę tym uczuciem obdarzyć. W takim znaczeniu ma wzbogacać nas i partnera, dzięki czemu stajemy się lepszymi ludźmi. Uzupełniając się i wspierając możemy zdziałać więcej.

Każdy z nas pragnie miłości, ale często nie potrafimy jej okazywać. Dzieci miłości potrzebują jak powietrza. To, że rodzice kochają swoje potomstwo jest uważane za tak oczywiste, że wiele osób uważa, że nie ma potrzeby, aby to okazywać. Należy jednak pamiętać, że po pierwsze miłość rodzicielska nie zawsze jest bezwarunkowa, a po drugie – dzieci często nie wiedzą, że niektóre z naszych działań podyktowane są miłością.

Miłość dziecku musimy okazywać w sposób dla niego zrozumiały. Malec nie zrozumie, że rodzice, którzy dużo pracują robią to z miłości dla niego, bo chcą mu zapewnić dobry byt i ułatwić start w przyszłość. Dla dziecka są to rzeczy abstrakcyjne, ponieważ liczy się to, co jest tu i teraz. Jeżeli nie czuje rodzicielskiej miłości, okazywanej przez proste gesty i słowa, to nie nauczy się, w jaki sposób okazywać to uczucie rodzicom.

Miłość to czas i uwaga. Jeżeli brakuje nam czasu to postarajmy się, aby wykorzystać go jak najbardziej aktywnie – na rozmowę albo wyjście. Bierne spędzanie czasu, nawet wspólnie (np. oglądając telewizję) nie tworzy więzi i nie sprawia, że dziecko czuje się zauważone. Jest wtedy dodatkiem do czegoś, a nie bohaterem pierwszoplanowym.

Z audycji dowiesz się m.in., jak okazywać miłość w sposób zrozumiały dla dziecka.

Audycja „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” gości na antenie Radia Bajka w każdą środę o godzinie 21.00. Zapraszamy!

Cykl powstaje przy współpracy z Fundacją „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”.

pzu-fundacja-abc

Partnerem programu jest Fundacja PZU. 

 

PODOBNE ARTYKUŁY