bajka

RADIO BAJKA

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

Śpiewanki Misia i Margolci – dziecięce hity, które pokocha Twoje dziecko

Dziewczynka z misiem

Słuchanie i śpiewanie dziecięcych piosenek ma ogromny wpływ na rozwój maluchów i przynosi mnóstwo korzyści. Specjaliści twierdzą, że proste wyliczanki i śpiewanki powinniśmy śpiewać już niemowlakom – uwrażliwią je na dźwięki i przyspieszą rozwój mowy. Z kolei delikatne kołysanki pomogą dziecku się wyciszyć oraz ułatwią zasypianie. Jeśli śpiewają rodzice, dochodzi szereg innych korzyści związanych z budową relacji i poczucia bezpieczeństwa malucha. Starszaki także mogą na tym tylko skorzystać.

Śpiewanki

Wszelkie zabawy z podkładem muzycznym rozwijają sprawność ruchową i słuchowo-ruchową, a do tego ćwiczą pamięć. Zabawa głosem służy poprawie wymowy, pozwala ćwiczyć wyrażenia dźwiękonaśladowcze i pomaga w nauce synchronizowania mówienia i oddychania. Proste śpiewanki łatwo wpadają w ucho, a słownictwo wzbogaca się dużo szybciej niż dzięki codziennym rozmowom (nie wspominając nawet o oglądaniu kreskówek). Co więcej, jeśli dziecko ma trudności komunikacyjne, piosenka może pomóc mu się otworzyć i nawiązać relacje z innymi. Śpiewanki odpowiednio dobrane do wieku malucha to też świetny sposób na naukę przez zabawę. Komunikaty w nich zawarte nietrudno zrozumieć, dziecko może więc łatwiej przyswoić sobie np. plan dnia w przedszkolu czy zorientować się, gdzie znajdują się poszczególne części ciała.

Najlepiej, jeśli rodzic ma czas i może pośpiewać razem z dzieckiem, bo służy to zacieśnianiu więzi, które są tak istotne nie tylko dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale też dla mamy czy taty. Należy się więc pozbyć wszelkich ewentualnych kompleksów w tej sferze - nawet jeśli nieprawdopodobnie fałszujemy, nie ma to znaczenia. Najważniejszy jest wspólnie spędzony czas i dobra zabawa. Z drugiej strony, jeśli chcemy na chwilę zająć dziecko, aby móc np. zrobić obiad, na pewno lepiej puścić mu wybrane śpiewanki niż zostawić same przed telewizorem.

Miś i Margolcia

Na rynku jest obecnie ogromna oferta muzyczna dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych. Można zakupić piosenki nagrane na płytach CD, MP3 czy szukać wartościowych utworów w Internecie (np. w serwisie YouTube). Jedną ze sprawdzonych i cenionych przez ekspertów pozycji jest seria z Misiem i Margolcią. Są to postacie znane polskim dzieciom od wielu lat. Ich kariera zaczęła się w Programie 1. TVP, gdzie pluszowy miś, szmaciana lalka i pani Agnieszka prowadzili program „Mama i ja”. Miś i Margolcia byli też gwiazdami wielu porannych bloków dziecięcych, stworzyli „Bajki Misia i Margolci”, „Śpiewanki Misia i Margolci” czy program „Margolcia i Miś zapraszają dziś”. Od czasu do czasu można obejrzeć powtórki niektórych programów w kanale dziecięcym TVP ABC.

Wszystkie piosenki z programu „Mama i Ja” stworzyły łącznie kolekcję 6 płyt, z których 3 stały się płytami złotymi. Mieści się na nich ponad 100 piosenek, a wiele z nich stało się dziecięcymi hitami. Kolejne 4 płyty z piosenkami wylansowanymi przez sympatyczną parę przyjaciół to: Zima z Misiem i Margolcią (2002), Lato z Misiem i Margolcią (2003), Miś i Margolcia ( 2014) oraz Śpiewanki Misia i Margolci (2017). Nie tylko teksty utworów, ale i ich warstwa muzyczna stoi na wysokim poziomie, część z nich opracował m.in. Piotr Rubik. O ich wartości świadczy jednak przede wszystkim fakt, że znają je nie tylko obecni rodzice, którzy słuchali ich, kiedy dopiero co powstały. Okazuje się, że pomimo upływu lat, podbijają one serca kolejnych dzieci.

Tematy poruszane w śpiewankach dotyczą bardzo różnych spraw: uczą dzieci o zwierzętach, roślinach, porach roku, rozmaitych świętach i obyczajach, ale też bardzo praktycznych rzeczach, jak np. o konieczności mycia rąk, jedzenia warzyw czy sprzątania po zabawie. Przykładowe przeboje Misia i Margolci to: Żyrafa fa fa; Tupu, tup po śniegu; Wyliczanka na paluszkach; Śniadanko Baranka; Kto chce?; Piosenka na chłodne dni.