bajka

RADIO BAJKA

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

Player – jak odtwarzać cyfrowe nagrania audio i jaki program wybrać?

Niezależnie od tego, czy mamy zamiar puścić dziecku bajkę lub piosenkę znalezioną w Internecie czy sami chcemy posłuchać muzyki, musimy skorzystać z odpowiedniego programu. Jak postępować w przypadku materiałów przeznaczonych do bezpośredniego odtwarzania na stronie www, a co jest potrzebne do odtworzenia plików pobranych na komputer? Odpowiedzi znajdziecie w artykule. Zamieściliśmy tu też informacje na temat kilku najpopularniejszych odtwarzaczy multimediów.

Nagrania on-line i do pobrania

Pierwsza sytuacja dotyczy odtwarzania nagrań znalezionych na specjalnych stronach internetowych, np. w serwisie radia czy na stronie poświęconej tematyce dziecięcej. W takich miejscach najczęściej wbudowany jest już program, którego nie musimy pobierać ani instalować na swoim komputerze. Wystarczy kliknąć ikonkę „graj” i od razu można słuchać bajek czy piosenek. Wiele stron używa też wtyczek, dzięki którym zamieszczone na nich nagrania tak naprawdę dodane zostały do katalogu YouTube, ale wtedy sytuacja jest analogiczna. Klikamy w wybraną bajkę i nagranie jest odtwarzane.

Co jednak należy zrobić, żeby odtworzyć materiały zapisane w plikach pobranych na własny sprzęt? Po pierwsze niezależnie od formatu zapisu pliku, najpierw trzeba go pobrać na swój komputer i zapisać w dogodnym miejscu na dysku. Po drugie do odtworzenia jego zawartości potrzebujemy specjalnego programu, czyli wirtualnego odtwarzacza dźwięku. Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym opcjom.

Wybrane odtwarzacze multimedialne

Windows Media Player (WMP)

To jeden z najpowszechniej używanych odtwarzaczy, co wynika chociażby z tego, że jest to program wbudowany w system Windows. Jeśli więc korzystamy z tego systemu, to po prostu w pakiecie otrzymujemy też Windows Media Player i nie musimy go już instalować. Choć wiele osób używa go ze względu na jego prostotę, a także z przyzwyczajenia, trzeba wiedzieć, że program nie jest rozwijany już od lat (ostatnia wersja wydana została w 2009 r.) i wiele wskazuje na to, że niebawem zostanie wycofany z Windows 10.

Skoro jednak posiada go tak wielu użytkowników, przyjrzyjmy mu się nieco bliżej. WMP pozwala odtwarzać pliki dźwiękowe, pliki wideo i grafiki. Obsługuje bardzo różne formaty zapisu: WMA, WMV, ASF, AVI, MP3, MPEG, WAV, MIDI, AVI, AIFF, AU, odtwarza też CD, Video CD i DVD-Video. Dużo jednak zależy od wersji programu, czasem konieczna może być instalacja pewnych dodatków. Dzięki wbudowanej bibliotece multimediów, pliki można skatalogować i ułożyć w specjalne listy odtwarzania. Można więc np. nagrania dla dzieci zamieścić w jednym katalogu, a w drugim te dla rodziców, można zrobić osobną playlistę z kołysankami i osobną z piosenkami do zabawy itp. Są też dodatkowe funkcje odtwarzacza, jak np. konwersja plików, nagrywanie płyt CD-Audio, synchronizowanie, które pozwala przenieść nagrania na urządzenie przenośne. W trakcie odtwarzania plików audio można również włączyć funkcję, która pozwoli wyświetlić różne wizualizacje.

ALLPlayer

Alternatywą dla systemowego programu Windowsa jest m.in. polski AllPlayer, który w 2018 r. okazał się najpopularniejszym w Polsce darmowym odtwarzaczem multimedialnym. Obsługuje w zasadzie wszystkie powszechnie stosowane formaty plików, a w kolejnych aktualizacjach jego możliwości są stale poszerzane. Posiada wiele ciekawych opcji, które poprawiają jakość odbioru nagrań audio i wideo oraz ułatwiają zarządzanie programem. Przykładowo dla opiekunów dzieci ważna może być funkcja rodzicielska, dzięki której zabezpieczymy pliki hasłem. Pomocna jest także aplikacja ALLPlayer Pilot, która pozwala zarządzać odtwarzaczem z poziomu smartfona.

VLC media player

VLC media player chwalony jest przez użytkowników zwłaszcza w kontekście odtwarzania multimediów nadawanych zdalnie (na zasadzie np. telewizji internetowej), ale nie tylko. Równie dobrze radzi sobie on z najczęściej używanymi formatami plików multimedialnych i bez problemu odtwarza materiały z płyt CD, jak i z twardego dysku. Program jest często aktualizowany, jednak zachowana zostaje łatwość jego obsługi i stabilność. Co więcej, nie jest wymagający, więc nie obciąża zbytnio pamięci komputera.

Media Player Classic Home Cinema

To następca starego dobrego Media Player Classic. Nowy program jest znacznie bogatszy od poprzednika i szybko zdobywa popularność. Ciekawą opcją Media Player Classic Home Cinema jest możliwość przechwytywania obrazu z telewizora (a konkretnie karty telewizyjnej) i nagrywania wybranych filmów, seriali itp. Jeśli więc dziecko ma ulubiony program dla dzieci w TV, możemy mu go nagrać i odtwarzać później w komputerze. Osoby ceniące zaawansowane opcje związane np. z regulacją obrazu (kontrast, intensywność kolorów) czy dźwięku polecają właśnie ten odtwarzacz. Pomimo wyposażenia w naprawdę dużą liczbę dodatkowych funkcjonalności, interfejs jest wyjątkowo przyjazny i zużywa mało zasobów sprzętowych komputera.

Wszystkie wymienione programy można pobrać z Internetu bezpłatnie. Pamiętajcie, żeby ściągać pliki tylko z bezpiecznych źródeł, tak więc programy najlepiej pobierać ze stron internetowych ich producentów (linki podane są w artykule).